Tým výzkumných pracovníků Lékařské fakulty Univerzity v St. Louis vyvinul speciální test k identifikaci pacientů s rizikem možnosti vzniku glaukomu.
Tento test byl prezentován na výročním zasedání Americké akademie pro oftalmologii v Las Vegas. Test, který se spoléhá na 5 klíčových rizikových faktorů, byl vyvinut na základě zpracování četných dat významných klinických studií, jako například Studie léčby očního tlaku (Ocular Hypertension Treatment Study – OHTS) a Evropské studie založené na prevenci vzniku glaukomu (European Glaucoma Prevention Study – EGPS).
„Hlavním cílem Studie léčby očního tlaku bylo zjistit, zda preventivní léčba očního tlaku povede ke snížení výskytu glaukomu a zda je možné stanovit rizikové faktory, které by nám pomohly předpovídat, u kterých pacientů bude pokračovat další vývoj tohoto onemocnění”
řekl Michael A. Kass, M. D., předseda 22 národních výzkumných center a šéf oddělení oftalmologie Lékařské fakulty Washingtonské Univerzity. Výsledným verdiktem této studie bylo zjištění, že včasná léčba lidí se zvýšeným očním tlakem může další vývoj glaukomu oddálit či dokonce zabránit jeho dalšímu rozvoji. Prostřednictvím 5 důležitých faktorů, stanovených na základě podrobné analýzy dat OHTS, tým výzkumných pracovníků také zjistil, že je možné předpovědět, u kterých pacientů bude léčba pozitivní a u kterých nikoliv.
Mezi těchto 5 faktorů patří hodnota nitroočního tlaku, poměr exkavace k terči zrakového nervu (cup/disc ratio), věk, tloušťka rohovky, rozsah zorného pole (perimetre). „Když zadáte hodnoty těchto faktorů do našeho testu, můžete stanovit individuální riziko ve vývoji glaukomu během následujících 5 let. Toto riziko můžete posuzovat dvěma způsoby. Můžete zadat prvotní data, resp., hodnoty rizikových faktorů a náš test vypočte míru rizika. Také máme celkem zjednodušený bodový systém, který spolehlivě přiděluje konkrétní čísla každému z těchto 5 faktorů. Na základě hodnoty jejich součtu může lékař stanovit celkem přesný odhad vývoje tohoto onemocnění”,
řekla Mae O. Gordon, profesorka oftalmologie a vedoucí oddělení biostatiky Lékařské fakulty Washingtonské Univerzity.
Glaukom s otevřeným úhlem je druhou hlavní příčinou slepoty na světě. Postihuje přibližně 70 milionů lidí. U pacientů, kteří během OHTS podstoupili konzervativní léčbu, byly hodnoty nitroočního tlaku sníženy o přibližně 20 % a riziko glaukomu s otevřeným úhlem o více než 50 %. Obdobné výsledky přinesla i EGPS, která byla zaměřena na evropské obyvatelstvo.
Kass, Gordon a další vědečtí pracovníci z USA a Evropy zpracovali data obou studií a poté se zaměřili hlavně na pacienty bez léčby. Doufali, že se tak naučí rozpoznat obraz rizikových faktorů a tím i schopnost předpovídat, u kterých pacientů bude pokračovat další rozvoj glaukomu. „Když jsme prozkoumali jeden faktor po druhém, ukázalo se, že zejména u afroamerického obyvatelstva je hodnota rizikových faktorů vyšší než u Evropanů. Přesto, po zanesení těchto dat do našeho modelu jsme překvapivě zjistili, že afroamerická populace inklinuje k tenčím rohovkám a k většímu poměru exkavace k terči zrakového nervu (cup/disc ratio), aniž by byl u nich glaukom diagnostikován.”
Kass se domnívá, že u pacientů s nejasnými rizikovými faktory jsou daleko účinnější časté preventivní prohlídky než samotná léčba, která může být nejen kontraproduktivní, ale i drahá. Doporučuje lékařům ale využít tento model zejména při navrhování individuální léčebné strategie.
Test je zde volně k dispozici:
Continuous method
Vkládá se aktuální věk pacienata a jednotlivá oční měření
Point system
Vkládá se rozpětí věku pacienta a průměry několikanásobného očního měření